Sylabusy

powrót do głównej strony

TECHNOLOGIA I ORGANIZACJA ROBÓT INSTALACYJNYCH
Kierunek: Inżynieria Środowiska. Studia: magisterskie niestacjonarne. Przedmiot obowiązkowy.
8 g. wykładów; 16 g. zajęć projektowych i laboratorium komputerowego.

Cel zajęć:
Celem nauczania jest zapoznanie studentów z rozumieniem zasad technologii i organizacji robót instalacyjnych, podstawami procesu inwstycyjnego, korzystaniem z dokumentacji projektowej i wykonawczej oraz umiejętność sporządzania wyceny kosztów realizacji tych robót.

Tematyka wykładów:

Tematyka dotycząca organizacji
  • Pojęcie procesu inwestycyjnego i inwestycji. Rodzaje inwestycji
  • Cykl życia inwestycji
  • Etapy procesu inwestycyjnego
  • Samodzielne funkcje techniczne
  • Uczestnicy procesu inwestycyjnego
  • Prawa i obowiązki poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego (inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy)
  • Dokumenty budowy

Tematyka dotycząca technologii
  • Roboty ziemne w wykonawstwie wodociągów i kanalizacji (mechanizacja robót, obudowa wykopów)
  • Wykonywanie wodociągów (przejścia przez przeszkody, układanie bezodkrywkowe)
  • Wykonawstwo przewodów kanalizacyjnych
  • Wykonawstwo sieci cieplnych
  • Montaż instalacji wewnętrznych
  • Warunki odbioru, transportu, składowania materiałów stosowanych w budowie wodociągów i kanalizacji
  • Organizacja i bezpieczeństwo pracy przy wykonawstwie robót ziemnych i montażowych

Tematyka ćwiczeń dotycząca organizacji:

Program do ksztorysowania Norma
  • Norma - Praca z katalogami
  • Norma - Praca z cennikami
  • Norma - Tworzenie kosztorysu: działy i pozycje
  • Norma - Tworzenie kosztorysu: układ i sposób wyświetlania
  • Norma - Operacje na przedmiarze
  • Norma - Definiowanie narzutów dla kosztorysu, działów i pozycji
  • Norma - Praca z kosztorysem: edycja i modyfikacje

Warunki zaliczenia przedmiotu:
samodzielne wykonanie kosztorysu obiektu budowlanego na podstawie programu Norma oraz zaliczenie testu ze znajomości programu; obrona projektów z technologii, zaliczenie kolokwium obejmującego materiał z ćwiczeń, zaliczenie materiału wykładowego.

Literatura:

• Praca zbiorowa pod redakcją M. Połońskiego 2009: Kierowanie budowlanym procesem inwestycyjnym. Wydawnictwo SGGW.
  • Praca zbiorowa pod redakcją M. Połońskiego 2008: Proces inwestycyjny i eksploatacja obiektów budowlanych. Wydawnictwo SGGW.
  • Pisarska E., Połoński M. 2000: Elementy organizacji robót inżynierskich. Wydawnictwo SGGW
  • Jaworski K. (1999). Metodologia projektowania realizacji budowy. PWN Warszawa
  • Jaworski K. (2004). Podstawy organizacji budowy. PWN Warszawa
  • Baur G., Hubrich K (1998). Technologia instalacji wodociągowych i gazowych cz. 1 Instalacje wodociągowe. REA.
  • Błaszczyk W., Stomatello H., Błaszczyk P.(1983). Kanalizacja. Sieci i pompownie. Arkady.
  • Błaszczyk W.,Stomatello H.(1967). Budowa miejskich sieci kanalizacyjnych. Arkady
  • Dindorf L (1976). Technologia robót sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W.Sz. i P.
  • Perkowski A. (1979). Organizacja i wykonawstwo robót instalacyjnych cz. 1 i cz. 2 Technologia robót. Wyd. Politechniki Warszawskiej.
  • Zwierzchowska A.(2006). Technologie bezwykopowej budowy sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Wyd. Politechniki Świętokrzyskiej.

do góry     powrót do głównej strony